Zlatý erb

Výhercem celostátního kola Zlatého erbu 2024 je Plzeň

Na konferenci ISSS 2024 v Hradci Králové výherci celostátního kola Zlatého erbu 2024, soutěže o nejlepší webový portál, převzali během pondělního galavečera 13. května 2024 ocenění. Letos se konal 26. ročník, ve kterém se hodnotilo ve 12 krajích, celkem se hodnotilo 287 obcí, z toho pak 168 obcí s rozšířenou působností. V této kategorii zvítězila Plzeň. V kategorii obcí, které nemají rozšířenou působnost, zvítězil Poděšín. Cenu Jana Savického za nejlepší zvládnutí kritéria povinné informace získala obec Mnetěš. Cena veřejnosti pak putovala do Moravských Budějovic a Líšťan.

V rámci celostátního kola soutěžilo 11 obcí s rozšířenou působností (Bohumín, Chomutov, Jičín, Karlovy Vary, Liberec, Nymburk, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Třebíč, Zlín) a Praha 10. Podruhé mohla přes digitální identitu hlasovat i veřejnost, tentokrát pouze v jednom kole. Pro svá města hlasovalo téměř 700 osob.

Letos soutěž Zlatý erb zaštítil Svaz měst a obcí ČR, Asociace krajů ČR a Sdružení místních samospráv ČR, hlavním organizátorem byl spolek Český zavináč, hlavním partnerem byla IT společnost Gordic a hlavními mediálními partnery byly Deník veřejné správy a měsíčník PRO města a obce. Spolupořádala ji firma Triada.

Ročník kyberbezpečnosti

Soutěž Zlatý erb pokračovala v tradici toho, že každý ročník je věnovaný v ICT sféře aktuálnímu a probíranému tématu. Letos se poroty zaměřily na kyberbezpečnost. Další novinkou byla kategorie sociálních sítí, které obce mnohem více než v minulosti využívají k informování a přímé komunikaci s občany.

„Letos jsme značně rozšířili hodnotící metodiku, do které jsme zařadili zcela nový přístup a kritéria. Poprvé jsme hodnotili uveřejňování informací prostřednictvím sociálních sítí. Dále jsme se zaměřili na poskytování informací prostřednictvím webových portálů měst a obcí pro cílovou skupinu „podnikatel“ s cílem ohodnotit, jak města a obce podporují trend snižování administrativní zátěže u podnikatelů a také na využívání identity občana pro přihlašování se do lokálních portálů občana, které města a obce více zavádějí. Poslední novinkou byla prémiová kritéria, která přičítala body v případě, že obec dosáhla určitých hodnot ve vybraných kritériích,“ říká ředitel soutěže Zlatý erb Martin Lukáš.

Vítězové kategorií

V kategorii nejlepší webový portál obce s rozšířenou působností zvítězila Plzeň, druhý byl Liberec a třetí skončily Karlovy Vary. Za obce, které nemají rozšířenou působnost, se jako první umístila obec Poděšín z Kraje Vysočina, druhé bylo město Bystřice ze Středočeského kraje a třetí obec Mnetěš z Ústeckého kraje. Cena veřejnosti pak putovala do Moravských Budějovic a Líšťan. Cenu Jana Savického za nejlepší zvládnutí kritéria povinné informace získala obec Mnetěš.

„Vítězství v soutěži Zlatý erb si velmi vážíme, protože je to největší možné ocenění v oboru a dává nám to motivaci pro další ročníky. Web děláme hlavně pro naše občany a jsme rádi, že je pro ně jednoduché ho používat,“ řekl Jaroslav Dočekal, správce webu obce Poděšín.

Nejlepší webový portál obce s rozšířenou působností

  1. Plzeň
  2. Liberec
  3. Karlovy Vary

Nejlepší webový portál obce, která nemá rozšířenou působnost

  1. Poděšín
  2. Bystřice
  3. Mnetěš

Podrobné hodnocení všech kritérií naleznete na stránkách Zlatého erbu.

Společná fotografie vítězů
Společná fotografie vítězů