Český zavináč

Laureátem Ceny Český zavináč za rok 2024 je Digitální a informační agentura za mobilní aplikaci Portálu občana

Nedělní zahajovací večer konference ISSS 2024, během kterého se tradičně uděluje Cena Český zavináč, letos připadl na 12. května a hostila ho nově postavená Malšovická aréna v Hradci Králové. Cenu si odnesla Digitální a informační agentura (DIA) za vývoj interaktivní aplikace Portálu občana na chytré telefony. Portál občana dlouhodobě usnadňuje a urychluje komunikaci občana se státem.

Večerem provázel moderátor Jan Pokorný a hosté se mohli těšit na pestrý kulturní program – bubenickou show od Ritmo Factory a známé melodie v podání elektrických smyčců Eterea Trio. Po setmění je čekalo i malé překvapení.

Cenu Český zavináč převzal Petr Kuchař, zástupce ředitele Digitální a informační agentury, z rukou zástupce generálního partnera České spořitelny Milana Haška, ředitele Veřejného sektoru a realitních obchodů České spořitelny, a předsedy spolku Český zavináč Tomáše Renčína.

Český zavináč 2024
Český zavináč 2024

Vyhlášení se zúčastnil předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a řada dalších vrcholných politiků a zástupců partnerů konference.

Portál občana je vstupní branou k online službám českého státu, který jich nabízí více než 600 a další rychle přibývají. Novou mobilní aplikaci Portálu občana z dílny DIA si mohou občané stahovat od 18. dubna 2024 na App Store a Google Play.

„Cena Český zavináč je pro Digitální a informační agenturu velká výzva. Na aplikaci pracovalo mnoho lidí, takže bych hlavně chtěl říct, že to není cena jen pro mě, přestože jsem ji přebíral, ale zejména pro moje kolegy, kteří na ní všichni pracovali. Tým vedený Zdeňkem Hrachem, a i dalšími firmami, kteří aplikaci jako takovou vymýšlejí. Potom co v minulých ročnících zvítězili, takové projekty jako nová sto dvanáctka, tak se cítíme potěšeni tím, že jste vybrali právě naši aplikaci – Portál občana. Děkujeme moc,“ řekl Petr Kuchař, zástupce ředitele DIA.

Díky Portálu občana je možné vyřídit mnoho úředních záležitostí, jako je například podání daňového přiznání, vyhotovení výpisů z rejstříku trestů nebo propojení s datovou schránkou. Portál vás také upozorní na blížící se konec platnosti dokladů a mnoho dalšího. V loňském roce došlo k výraznému nárůstu uživatelů díky úpravě designu a zlepšení přívětivosti. Portál nyní využívá více než 1 205 000 uživatelů a čísla dále rostou.

Během zbytku roku se do Portálu přidá například i systém DROZD, který lidem umožní lepší přípravu na případné krizové situace v zahraničí a v předstihu uživatele upozorní před případným hrozícím nebezpečím. Další plánovanou službou je Registr zastupování, díky kterému budou moci občané online udělit plnou moc pro úkony se státem – například při převodu vozidla, daňovém přiznání či žádosti o cestovní pasy dětí.